افغانستان سرزمین قباله شده برای داکتر اشرف غنی نیست/ عبدالله به خواست های مردم رسیدگی نکرد

[ad_1]

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۷

افغانستان سرزمین قباله شده برای داکتر اشرف غنی نیست/ عبدالله به خواست های مردم رسیدگی نکرد

عطامحمد نور از سران ائتلاف برای نجات افغانستان که روز گذشته در یک کنفرانس خبری پس از توافق برای تشکیل این ائتلاف صحبت می کرد، انتقادهای تندی را از ریاست جمهوری گرفته تا ریاست اجراییه و کشورهای خارجی به خصوص امریکا و اتحادیه اروپا مطرح کرد. آگاهان امور نیز در واکنش به حرف های آقای نور، از مشکلات جدی در حکومت وحدت ملی سخن می گویند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، اسدالله ولوالجی، آگاه مسائل سیاسی به خبرگزاری آوا گفت: “کسانی که ائتلاف را به وجود آوردند، همان اشخاصی هستند که حکومت وحدت ملی را به وجود آوردند، حالا میان این افراد سیاسی و جناب داکتر اشرف غنی چی تعاملاتی صورت گرفته، خودشان می دانند!”.

ولوالجی افزود: “آن ها بیشتر از انحصارگرایی ارگ ریاست جمهوری صحبت می کنند، اما آن ها می توانند با مشوره و مبارزات مدنی، این موضوع را حل کنند، به جز همین مبارزات مدنی، راه دیگری ندارند، افغانستان در حالتی نیست که در داخلش هر روز جنگ صورت بگیرد”.

این آگاه مسائل سیاسی اشاره کرد: “افغانستان سرزمین قباله شده برای داکتر اشرف غنی نیست، بلکه همه حق دارند، در شرایط فعلی وطن ما در حالتی قرار دارد که فقر بیداد می کند، همچنان فساد بیداد می کند، چهار اطراف این دولت را فساد احاطه کرده است”.

وی خاطرنشان کرد: “سران حکومت وحدت ملی می گویند ما به سوی ظرفیت ها می رویم و به کسانی که مستحق هستند، کار می دهیم، این حرف ها تقریبا بی رنگ شده است، پست ها بر اساس سلیقه تقسم می شود، والی به جای وزیر می آید و وزیر، والی و سفیر می شود”.

به باور ولوالجی، در افغانستان ۳۰۰ الی ۴۰۰ تن حکومت می کند. او می گوید که در دولت فعلی اشخاصی دیده می شوند که در زمان حکومت آقای کرزی نیز وزیر و والی بودند و ۴۰ درصد تشکیل حکومت فعلی را همان اشخاصی تشکیل می دهد که در دوران حکومت کرزی نیز در نظام سهم داشتند.

ولوالجی با انتقاد این سوال را مطرح می کند: “جامعه ما این قدر فقیر است که هیچ کسی وجود ندارد تا در چوکات حکومت وحدت ملی تازه داخل شود و کار کنند تا دولت را به سوی یک مدیریت خوب ببرد؟!”.

او اظهارداشت: “حرف هایی را که ائتلاف نجات می زند مطلقا درست است، حرف مردم نیز همین است”.

این آگاه سیاسی همچنان افزود: “امریکا باید خود مسأله آقای دوستم را با او حل کنند”.

در همین حال خواستیم نظر ریاست اجرایی را در پیوند به حرف های آقای عطا محمد نور، والی بلخ و رئیس شورای اجرایی جمعیت اسلامی بگیریم، اما امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی به خبرگزاری آوا گفت: “ما فعلا موقف رسمی در برابر حرف های آقای نور نداریم”.

از سوی دیگر داکتر محمد افضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ و از نزدیکان آقای عطا محمد نور به خبرگزاری آوا گفت: “ائتلافی که آقای نور با آقای محمد محقق و جنرال دوستم ایجاد کردند، بر بنیاد نابسامانی ها و استبدادی است که از سوی حلقات مشخص در حکومت وحدت ملی ایجاد شده و این ها مجبور شدند که صدا بلند کنند”.

حدید افزود: “قدرت در انحصار چند فرد معدود در ارگ است، تمام صلاحیت ها را از نزد وزار، والیان، مدیران و… گرفته اند و تمام آن به ارگ ریاست جمهوری انتقال داده شده است”.

به گفته وی، کوچک ترین پروژه که کار می شود الی بالاترین آن و یا تقرری مقام ها بدون گذشت از فلتر آن ها امکان پذیر نیست.

حدید ادامه داد: “این نوع حرکت ها باعث شد تا این ها به خاطر مردم ائتلاف کنند، هدف از این ائتلاف هم آوردن یک تغییر و اصلاحات کلی در نظام فعلی افغانستان و در عرصه های اقتصادی، سیاسی، مشارکت مردم در تأمین امنیت، تغییرات در بخش های امنیتی و موارد دیگری است که برای افغانستان ارزش دارد”.

وی خاطرنشان کرد که این ائتلاف را تنها آقای نور تشکیل نداده، بلکه صلاح الدین ربانی، سرپرست حزب جمعیت اسلامی نیز در این ائتلاف حضور داشته و با حضور او چنین ائتلافی صورت گرفته است.

رییس شورای ولایتی بلخ تصرحی کرد: “داکتر عبدالله از اشخاص تأثیرگذار در جمعیت اسلامی افغانستان می باشد، اما آقای عبدالله نتوانست به خواست ها، مشوره و حق مردم افغانستان رسیدگی کند، او مکلفیت خود را درست انجام نداد”.

حدید در اخیر گفت: آیا مردم افغانستان داکتر عبدالله را به همین خاطر انتخاب کرده بودند که دولت جوانان شان را به رگبار ببندد و رییس اجرایی صدای خود را نکشد؟ آیا برای همین روز انتخابش کرده بودند؟!”.

این در حالی است که علاوه بر شکل گیری ائتلاف شورای عالی برای نجات افغانستان، جریان “محور مردم افغانستان” نیز با حضور شخصیت های و چهره های برجسته ای چون رحمت الله نبیل و رنگین دادفر اسپنتا آغاز به کار کرده است. این جریان نیز از انحصار قدرت در ارگ ریاست جمهوری و ناکارآمدی حکومت وحدت ملی به شدت انتقاد می کند و خواستار اصلاح حکومت است.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *