کمک سعودی‌ها به مساجد تروریسم پرور اروپا

[ad_1]

 

کمک سعودی‌ها به مساجد تروریسم پرور اروپا

تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ سرطان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵

کمک سعودی‌ها به مساجد تروریسم پرور اروپا

سفیر سابق بریتانیا در عربستان سعودی بر این باور است که ریاض همواره به مساجد سراسر اروپا که تروریسم را ترویج می‌کنند، کمک مالی کرده است.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سر ویلیام پاتی” سفیر سابق بریتانیا در ریاض گفت: عربستان سعودی به مساجد سراسر اروپا که از طریق ایدئولوژی های افراطی در حال ترویج و تشویق تروریسم بوده اند، کمک مالی می کرده است.

وی افزود: عربستان سعودی که بزرگترین متحد تجاری و امنیتی بریتانیا در خاورمیانه به شمار می رود، هنوز نهادهای مذهبی را تامین مالی می کند که در حال رادیکالیزه کردن افراد هستند و سرزمین ها را برای رشد و ترویج تروریسم آماده می کنند.

سفیر سابق بریتانیا در عربستان گفت: این مساله آزاردهنده است و باید کاری درباره آن انجام داد. سعودی ها به درستی تاثیر تامین مالی خود از این سازمان های مذهبی را درک نمی کنند و نمی دانند که تامین مالی این سازمان ها در نهایت منجر به ترویج نوع خاصی از اسلام می شود، نه فقط در اروپا و بریتانیا. آنها فقط در حال تامین مالی تروریسم نیستند آنها چیز دیگری را تامین مالی می کنند، چیزی که شاید در نهایت منجر به رادیکالیزه شدن افراد شده و خوراک اصلی تروریسم را تامین کند.

پاتی که طی سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی سفیر بریتانیا در ریاض بوده  و رئیس میز خاورمیانه در وزارت خارجه بریتانیا بوده خواستار آغاز مذاکره و گفتگو با عربستان سعودی درباره این مساله شد و گفت: حتی اگر عربستان سعودی به طور مستقیم به تروریست ها کمک مالی نکند، برخی افراد در این کشور هستند که مخالف دولت بوده و تامین مالی تروریسم را بر عهده دارند.

اظهارات سفیر سابق بریتانیا در عربستان سعودی در حالی است که دولت بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد که گزارش کامل مربوط به منابع مالی اصلی افراط گرایی اسلامی در این کشور را منتشر نخواهد کرد، این اقدام موجب شده است تا مخالفان این اتهامات را مطرح کنند که دولت لندن قصد حفاظت از عربستان سعودی متحدش را دارد.

این گزارش که از نوامبر ۲۰۱۵ میلادی توسط دیوید کامرون نخست وزیر سابق بریتانیا تهیه شده، سال گذشته به دولت تقدیم شده و وزرای دولت تحت فشار زیادی قرار دارند تا پس از سه حمله تروریستی از مارس تاکنون، جزییات بیشتری از این گزارش را فاش کنند.

سرویس های امنیتی بریتانیا، تروریست های افراط گرا را عاملان اصلی این حملات معرفی کرده اند.

امبر راد وزیر کشور بریتانیا تاکید کرده است، در حالی که برخی سازمان های اسلامی افراط گرا، صدها هزار پوند منابع مالی دریافت کرده اند ولی من مخالف انتشار کامل این گزارش هستم.

وی افزود: این مخالفت به دلیل آن است که گزارش حاوی اطلاعات شخصی است و من به دلایل امنیت ملی با انتشار آن مخالف هستم.

منتقدان و مخالفان بر این باورند که دولت لندن قصد سرپوش گذاشتن بر اقدامات عربستان سعودی را در تامین مالی این سازمان های افراطی دارد عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده تیل جهان و از متحدان بریتانیا به شمار می رود.

به نقل از مشرق، احزاب لیبرال دموکرات و کارگر بریتانیا نیز خواستار انتشار کامل این گزارش شده اند.

کد مطلب: 146362

 

 

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *